"Ula biz ne ettuk?"

30.Nisan.2017

Alınan galibiyetleri abartmayın. Şu seviye takımları tabiki yenecek Trabzonspor. Beşte bir maliyete kurulu rakibi yenemezsen ayıp. İlk yarı sokağa çıkamıyordunuz, hocayı yollayacak formül arıyordunuz. Yazdıklarımıza nokta koydu Usta başkan: "Transferler yanlıştı, olaya koydum." Size tavsiyem, tüm sözleri dinleyin, en güzelini seçin.

Gurur, kibir, egoyu bordo-mavinin önüne getirmeyin. Bakın hocanız bildiğini gösterdi yine. Transfere karıştırmazsanız takımı hazırlama işinde yeterli. İkinci devre yaptıkları dikkat çekici. Hiçbirimizin ön göremediği seviyeye getirdi takımı. Kadronun sınırlarında hatta üzerinde iş yapıyor.

Beklenenin çok üstünde puan topladı. Çok açık bir güç oluştu; kapatıyor, sıkıştırıyor, kuvvet, kondisyon, rakibe üstünlük kuruyor. Taktik, sistem, ortaya koyulan strateji mükemmel. Fakat seneye şampiyon olacağım derseniz sorun var. Olmaz! Bu futbolcu kalitesiyle olmaz.

Şu ligde kıyaslasan çok futbolcundan daha iyileri rakiplerde koşturuyor. Yok öyle oyunu forse eden bir takım. Ligin liderini saymıyorum bile. Konya, Kasımpaşa, Osmanlı, Rize de senin kadar oynadı. Şu Gençlerbirliği bile direniyor, kafa tutuyor.

Diyeceğim o ki, şampiyonluk şeyini bi gözden geçirin. Beklentiyi yükseltip, hayalleri kırmayın. Sezon başı kurduğunuz on birden kaçı kalmış hatırlayın. Usta başkan koyduğu eli çekmezse daha iyilerini o paralara rahatlıkla alırsınız.

Bugün kötünün iyisi diye sarıldıklarınızın yüzüne bile bakmazsınız. Skora bakmaksızın iki takım arasında hiç fark görmedim! Sahasında, taraftarı önünde bordo-maviye karşı oynamanın ne olduğunu iyi bilirim. Normal olarak savunma oynadı Gençlerbirliği. Kapanıp çabuk hücumlarla vurmaktı strateji. Tam olarak yeni hoca Ümit Özat'ın kurguladığı gibi oldu.

Çaprazdan yakalanmış birkaç şut fırsatı, yan ortalara markaj altında vurulmuş birkaç kafa, başka da futbolcular kadar efor sarf eden taraftarın boğazını yırtması... Duran toplardan sonuç çıkmıyor; usta yok.

Orta sahalar rakip kaleyi tehdit etmiyor, iki kenar gol attıracak olgunluğa topu getiremiyor... Taktik, sistem, kondisyon, kuvvet tamam da ustalık noktasına geldik yine. Kaliteli kadrolar şu kadar kalenin etrafında yer bulsa üç, beş gol atar.

Bizdeki eksiklik hop oturtup hop kaldırıyor. İzlemesi hoş, heyecanlı oluyor fakat son düdük çaldıktan sonra "Ula biz ne ettuk?" sorusu cevap bulmuyor.