Oyalamaca!

23.Nisan.2017

Ne demişler?

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Yapma yahu!

Ülkemizin demokrasi anlayışına bakarsak bizim çarşambalar galiba hep kara. Bu güzel atasözü bana bir Kızılderili fıkrasını anımsatıyor.

Kızılderililerin yaşadığı yerde bir de beyaz adam yaşıyormuş. Artık kış mevsimi yaklaşmış. Beyaz adam, bir Kızılderili’ye sormuş: "Sizce bu sene kış nasıl geçer?" Kızılderili, "Çok zor geçer" demiş. Beyaz adam hazırlıkları yapmak için ormana giderek kendisine yetecek kadar odunu kulübesinin yanına toplar. Bir gün beyaz adam başka bir Kızılderili’ye "Kış nasıl geçer?" diye sorar.

Çok zor geçeceğinin yanıtını alır. Beyaz adam ormandan topladığı odunların iki mislisini toplayarak kulübesinin yanına yığar. Bir gün beyaz adam başka bir Kızılderili’ye kışın nasıl geçeceğini sorar.

Kızılderili, "Çok zor geçer" der. Peki, nereden anladın? "Ne zaman beyaz adam ormana gider yapar çok odun, işte o zaman anlar" der. Evet, ülkemizde galiba her çarşambalar kara geçiyor. Kara geçen çarşambanın perşembesi de kara gibi. Bu karanlıklar içinde demokrasi aramak oldukça zor gibi. Bizim siyasetimizim temeli çok kaygan.

Oysa siyaset sorumluluk isteyen ve halkın hizmetinde yapılmalıdır. İlkeli olmak esastır. Bizler konuşana değil, konuşturanlara bakmadığımız için insanca yaşamanın dışında kalıyoruz. Demek oluyor ki, adımıza konuşanları bizler tespit ederken nerelerde yanlış yapıldığını irdelemekte imtina ediyoruz.

Dolayısıyla halkı oyalayanlar yine kendisi yani halkımız oluyor. O zaman suçluyu da bulmak halkımıza düşüyor.