Turizm Haftası

15.Nisan.2017

Ülkemizde her yıl düzenlenen "TURİZM HAFTASI" etkinlikleri 26 Nisan referandumu nedeniyle 17 Nisan'da başlayacak. 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak 41'inci Turizm Haftası etkinlikleri 17 Nisan Pazartesi günü saat 10.00'da Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başlayacak, saat 12.00'dan itibaren Uzun Sokak'ta devam edecek, Meydan Parkı'nda son bulacak. Aynı gün İmece Folklor Eğitim Merkezi tarafından folklor gösterisi düzenlenecek. Saat 17.30'da Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize İl Kültür Turizm Müdürlüklerinin ortak çalışmalarıyla görsel sanatlar galerisi gerçekleştirilecek. Araklı-Pazarcık Yaylası turizm merkezinde çevre yürüyüşü yapılacak.

Turizmin ülkelerin tanıtılmasında ve kazanımlarında önemli bir yer tuttuğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kıştan çıktığımız bu günlerde turistlere ev sahipliği yapmanın hazırlıklarına hız verilmesi gerekmektedir. Yerli ve yabancı turistleri konuk etmenin heyecanını duymalıyız. Doğası, tarihi, geçmişi, kültür ve sanatıyla zengin bir bölgede yaşamanın gururunu taşıdığımız bu günlerde, kısa da olsa turizmin gelişmesine engel olabilecek birkaç noktaya değinmek istiyorum. Kentimiz her yönüyle turizme hazır mıdır? Şöyle ki; yayla yollarının bakım ve onarımı yapılmış mıdır?

Konaklama yerlerimizdeki yatak sayımız yeterli midir? Çoğu yaylalarımızda, turistik bölgelerimizde betonlaşmalar sürmekte ve bu alanlar kontrolden uzak kalmaktadır. Turizme hizmet veren personelin iyi eğitilmiş, görevinin ehli olması gerekir. Ayrıca bölgemizdeki tarihi ve turistik yerler, iller arasında bu işler için ortak yapılacak çalışmalar ve tanıtıcı broşür gibi araçlar... Sonuç olarak yılın her günü turizm faaliyetlerinin sürdürüldüğü gerçeğini kabul etmek ve 12 ay devamlı turist gelecekmiş gibi çalışıp hazırlıklı olmamız gerekir.

İYİ BİR TURİZM MEVSİMİ GEÇİRMEK DİLEĞİYLE...